šetří energii, když máte CHOPN nebo jiných chronických onemocnění – přehled téma

Vaření večeře, složíce prádlo, nebo dokonce jen pěší přes váš obývací pokoj může být vyčerpávající, když máte CHOPN, srdeční selhání, nebo jiné dlouhodobé (chronické) podmínku. Můžete mít pocit, občas jakoby jste ztratili schopnost žít svůj život.

Emfyzém je forma chronické (dlouhodobé) onemocnění plic, obvykle způsobené kouřením. Kvůli poškození plic, lidé s rozedmou plic mají potíže fouká vzduch ven; Hlavním příznakem emfyzém je dušnost. U většiny lidí, příznaky rozedma plic jsou pomalu postupující. Rozedma plic příznaky patří kašel a dušnost.

Udělejte si seznam toho, co máte dělat každý den. Skupina úkoly podle místa, takže se všechny práce, které máte v jedné části svého domu kolem stejného času; Jít na pochůzky nebo dělat domácí práce v denní době, kdy máte nejvíce energie; Ponechat dostatek času na to úkoly, nebo si na události. Tímto způsobem si nejste spěchal a bez dechu někam dostat; Zahrnout doby odpočinku ve svůj den; Požádat o pomoc od rodiny nebo přátel na domácí práce, které jsou příliš únavné dělat sami.

Pohybujte se pomalu při chůzi nebo dělat činnost, jako je práce v domácnosti; Sednout (na vysoké stoličce) tak často, jak je to možné, když se obléknout, dělat domácí práce, nebo vařit; Použijte vyvýšené sedátko; Použijte vozík s koly valit položky, jako jsou prádelna, z jedné místnosti do druhé; Tlačení nebo kluzné lepenkových krabic nebo jiných velkých položek namísto jejich zrušení; Limit výlety můžete podniknout do schodů. Pokud si to mohou dovolit, přemýšlet o tom, jak dostat elektrický výtah, který vás vezme po schodech. Nebo použijte přízemí prostor pro vaší ložnici, takže nebudete muset jít po schodech tolik.

Dát věci, které používáte nejčastěji na policích, které jsou na úrovni pasu a ramen. Sklonil a dosahují až můžete udělat rychle unavený, pokud máte potíže s dýcháním; Použít s dlouhou rukojetí grabbery nebo jiné nástroje k dosažení položky na vysokou polici nebo vyzvednout věci z podlahy; Použít s dlouhou rukojetí prachovky, když uklidit dům.