rakoviny: sarkom, karcinom, lymfom, leukémie a

Po celý život, zdravé buňky v našem těle rozdělit a nahradí se v kontrolovaným způsobem. Rakovina začíná, když je buňka nějakým způsobem změněn tak, že násobí mimo kontrolu. Nádor je hmota skládá ze shluku takových abnormálních buněk.

Zjistit více o rakovině

Základy

příznaky

Diagnostika a léčba

Prevence

Termín “rakovina” zahrnuje více než 100 onemocnění postihujících téměř každou část těla, a všechny jsou potenciálně život ohrožující.

Hlavní typy rakoviny jsou karcinom, sarkom, melanom, lymfom a leukémie. Karcinomy – nejčastěji diagnostikována rakovina – pocházejí z kůže, plíce, prsa, slinivky a jiných orgánů a žláz. Lymfomy jsou rakoviny lymfocytů. Leukémie je nádorové onemocnění krve. To není obvykle tvoří solidních nádorů. Sarkomy vznikají v kostí, svalů, tuku, nebo chrupavky a jsou relativně vzácné. Melanomy jsou nádory, které vznikají v buňkách, které tvoří pigment v kůži.

Rakovina byla uznána po tisíce let jako lidské onemocnění, ale jen v minulém století byla lékařská věda pochopil, co rakovina opravdu je a jak to postupuje. Specialisté s nádorovým onemocněním, tzv onkologové, dělali pozoruhodné pokroky v diagnostice rakoviny, prevence a léčby. Dnes, více než polovina všech lidí s diagnózou rakoviny jsou vyléčen. Nicméně, některé formy onemocnění zůstávají nepříjemně obtížně léčitelné. Pro ty, kteří nelze vyléčit, moderní léčba může výrazně zlepšit kvalitu života a může prodloužit přežití.

ZDROJE

National Cancer Institute.

 z College of Physicians: “. Oncology I Cancer Epidemiology a prevence”