krční páteře stenóza – přehled témat

Co je to cervikální spinální stenóza?

Co způsobuje krční páteře stenóza?

Krční páteře stenóza je obvykle způsobeno tím, věkové změny ve tvaru a velikosti páteřního kanálu, a proto se nejčastěji vyskytuje u lidí starších než 50. Proces stárnutí může způsobit “vyboulení disků,” což houbovité disky mezi kosti páteře vyboulit dál, než je obvyklé, nebo zesílením tkáně, které spojují kosti (vazy). Stárnutí může také vést k destrukci tkáně, které pokrývají kosti (chrupavky) a nadměrný růst kostí v kloubech. Tyto podmínky mohou zúžit páteřního kanálu (spinální stenóza).

Ve vzácných případech, páteřního kanálu zužuje od narození kvůli způsobu, jakým se tvoří kosti.

Jaké jsou příznaky?

Mnoho lidí starších než 50 let věku mají nějaký zúžení páteřního kanálu, ale nemají příznaky. Krční páteře stenóza nezpůsobuje příznaky, pokud dojde k vymačkané míchy nebo nervů. Symptomy obvykle se vyvíjejí postupně po dlouhou dobu a může zahrnovat

Ztuhlost, bolest, znecitlivění nebo slabost v krku, ramen, paží, rukou nebo nohou; Rovnováhy a koordinace problémy, jako je míchání nebo zakopnutí při chůzi. Krční páteře stenóza může být ochromující, pokud dojde k poškození míchy; Ztráta střeva nebo kontroly močového měchýře (inkontinence).