jak je bronchiektázie léčí?

Bronchiektázie často léčeni léky, hydratace a hrudní fyzioterapii (CPT). Váš lékař může doporučit operaci v případě, že bronchiektázie je izolován na úseku plic nebo máte hodně krvácení.

V případě, že bronchiektázie je velmi rozšířená a způsobuje respirační selhání, může lékař doporučit kyslíkovou terapii.

Cíle léčby jsou

léky

Včasná diagnóza a léčba hlavních příčin bronchiektazií může pomoci zabránit dalšímu poškození plic.

hydratace

Kromě toho, jakákoliv choroba spojená s bronchiektázie, jako je například cystická fibróza nebo deficitem imunity, také by měly být léčeny.

Lékař může předepsat antibiotika, bronchodilatancií vykašlávání hlenu, nebo léky snižující srážlivost k léčbě bronchiektázie.

Antibiotika jsou hlavní léčba pro opakované plicní infekce, které bronchiektázie příčiny. Orální antibiotika často se používají k léčbě těchto infekcí.

Pro obtížně léčitelné infekce, může lékař předepsat intravenózní (IV) antibiotika. Tyto léky jsou uvedeny prostřednictvím kanyly vložené do své paže. Váš lékař vám může pomoci zařídit domovský poskytovatel péče, aby vám IV antibiotika doma.

Lékař může předepsat vykašlávání hlenu a ředidla, které vám pomohou vykašlávání hlenu.

Expektorancia pomoci uvolnit hlen v plicích. Často dochází ke kombinaci s léky snižující překrvení, které mohou poskytnout další úlevu. Hlen ředidla, jako je acetylcystein, uvolnit hlen, aby bylo snadnější ke kašli nahoru.

Pro některé z těchto úprav, jen málo informací je k dispozici ukázat, jak dobře fungují.

Pít hodně tekutin, zejména vody, pomáhá předcházet hlenu v dýchacích cestách se stane tlustý a lepkavý. Dobrá hydratace pomáhá udržet hlenu v dýchacích cestách vlhké a kluzké, což usnadňuje vykašlávání.

CPT je také nazýván fyzioterapie (FIZ-e-o-THER-ah-pe), nebo na hrudi tleskání nebo bicí. Tato technika je obvykle prováděna s respiračním terapeutem, ale může být provedeno vyškolený člen rodiny. To zahrnuje terapeuta bušení hrudník a záda znovu a znovu s jeho nebo její ruce nebo zařízení. Mohlo by to pomůže uvolnit hlen z plic, takže si můžete vykašlat to.

Můžete sedět s hlavou nakloněnou dolů, nebo ležet na břiše s hlavou dolů, zatímco vy CPT. Gravitační síla a pomoc odtok hlenu z plic.

Někteří lidé najdou CPT těžké nebo nepohodlné dělat. Několik zařízení může pomoci s CPT, jako je například

Některé z těchto metod a přístrojů jsou oblíbené u pacientů a lékařů, ale jen málo informací je k dispozici na tom, jak skutečně pracují. Volba je obvykle založena na pohodlí a cenu.

Několik dýchací techniky jsou také používány k pomoci pohybovat hlenu v horních cestách dýchacích, takže to může být vykašlal. Tyto techniky zahrnují usilovného výdechu techniky (FET) a aktivní cyklus s dýcháním (ACB).

FET zahrnuje vytlačení pár nádechů a pak dělá uvolněné dýchání. ACB je FET, která zahrnuje hluboké dechová cvičení.

V závislosti na Vašem zdravotním stavu, lékař může také doporučit bronchodilatancia, inhalační kortikosteroidy, oxygenoterapie, nebo chirurgický zákrok.

Bronchodilators uvolnit svaly kolem dýchacích cest. To pomáhá otevřít dýchací cesty a usnadňuje dýchání. Většina bronchodilators vdechnutí léky. Budete používat inhalátor nebo rozprašovač dýchat v jemných kapičkách medicíny.

Hrudník Fyzikální terapie

Inhalační bronchodilatancia pracovat rychle, protože lék vstupuje přímo do vašich plic. Váš lékař může doporučit, abyste používali bronchodilatátor těsně předtím, než vy CPT.

Pokud máte také sípání nebo astmatem s bronchiektazií, může lékař předepsat inhalační kortikosteroidy (používané k léčbě zánětu v dýchacích cestách).

Kyslíková terapie může pomoci zvýšit nízké hladiny kyslíku v krvi. Při této léčbě, budete dostávat kyslík prostřednictvím nosních bodců nebo masky. Kyslíková terapie lze udělat doma, v nemocnici nebo v jiném zdravotnickém zařízení. (Více informací naleznete na zdravotní témata oxygenoterapie článku.)

Váš lékař může doporučit operaci, pokud žádná jiná léčba pomohla a je ovlivněn pouze jednou součástí vašeho dýchacích cest. Máte-li hlavní krvácení do dýchacích cest, může lékař doporučit operaci odstranit část svého dýchacích cest nebo vytvoření postupu pro kontrolu krvácení.

Ve velmi vzácných případech závažné bronchiektazií, může lékař doporučit, abyste nepodstoupí transplantaci plic nahradí své nemocné plíce se zdravou sadu plic.

Ostatní Ošetření