jak je anémie léčí?

Léčení anémie, závisí na typu, příčiny a závažnosti stavu. Ošetření může zahrnovat změny ve stravování nebo doplňky, léky, postupy nebo chirurgickou léčbu krevní ztráty.

Cílem léčby je zvýšit množství kyslíku, který vaše krev může nést. To se provádí tím, že zvýší počet červených krvinek a / nebo hladiny hemoglobinu. (Hemoglobin je bohatá na železo protein v červených krvinkách, která přenáší kyslík do těla).

Dalším cílem je léčit základní příčinu anémie.

Cíle léčby

Nízké hladiny vitamínů a železa v těle může způsobit, že některé typy anémie. Tyto nízké hodnoty by mohly být důsledkem špatné stravy nebo určitých nemocí nebo stavů.

Dietní Změny a doplňky

Zvýšit svou vitamín nebo hladina železa, lékař může požádat, abyste změnit své stravovací návyky nebo se vitaminové nebo doplňky železa. Běžné vitaminové doplňky jsou vitamin B12 a kyseliny listové (folátu). Vitamin C je někdy uveden na pomoc tělu vstřebávat železo.

Vaše tělo potřebuje železo, aby hemoglobin. Vaše tělo snadněji absorbovat železo z masa než ze zeleniny nebo jiných potravin. K léčbě anémie, Váš lékař může doporučit jíst více masa, zejména červeného masa (například hovězí nebo játra), stejně jako kuřecí, krůtí, vepřové maso, ryby a korýše.

Nonmeat potraviny, které jsou dobrým zdrojem železa zahrnují

Můžete se podívat na štítku Nutriční hodnoty na balených potravin, které mají zjistit, kolik železa položky obsahují. Jeho výše je dána jako procento z celkového množství železa, které potřebujete každý den.

Železo je také k dispozici jako doplněk. Je to obvykle v kombinaci s multivitaminů a dalších minerálů, které pomáhají vaše tělo vstřebávat železo.

Lékaři mohou doporučit doplňky stravy obsahující železo pro předčasně narozené děti, kojence a malé děti, které pijí hodně kravského mléka, a kojenců, kteří jsou jen s přívodem mateřského mléka nebo vzorec, který není obohacené železem.

Velké množství železa může být škodlivé, takže dostávat doplňky železa pouze jako lékař předepíše.

Nízké hladiny vitaminu B12 může vést k perniciózní anémie. Tento typ anémie, často se přidá vitamin B12.

Dobré potravinové zdroje vitamínu B12 patří

Kyselina listová (kyselina listová) je forma vitamínu B, který je obsažen v potravinách. Vaše tělo potřebuje kyselinu listovou pro vytvoření a udržování nových buněk. Kyselina listová je také pro těhotné ženy velmi důležité. To jim pomáhá vyhnout se anémii a podporuje zdravý růst plodu.

Dobré zdroje kyseliny listové patří

Vitamín C pomáhá tělu vstřebávat železo. Dobré zdroje vitaminu C jsou zelenina a ovoce, zejména citrusové plody. Citrusové plody obsahují pomeranče, grapefruity, mandarinky a podobné ovoce. Čerstvé a mražené ovoce, zelenina a džusy obvykle mají více vitamínu C než ty konzervy.

Užíváte-li léky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka, zda můžete jíst grapefruit nebo pít grapefruitový džus. Toto ovoce může mít vliv na sílu několika léků a jak dobře fungují.

Jiné ovoce bohaté na vitamin C patří kiwi, jahody a melouny.

Zeleninu bohaté na vitamin C patří brokolice, paprika, růžičková kapusta, rajčata, zelí, brambory a zelené listové zeleniny jako vodnici a špenát.

Lékař vám může předepsat léky, které pomáhají vaše tělo vytvářet více červených krvinek nebo k léčbě základní příčinu anémie. Některé z těchto léků jsou

léky

Pokud je vaše anémie je závažné, lékař může doporučit lékařský zákrok. Postupy zahrnují krevní transfuze a transplantace krve a kostní dřeně kmenových buněk.

Transfuze krve je bezpečný, společný postup, ve kterém je v krvi vám dáno skrze intravenózní kanyly (IV) v jednom z vašich cév. Transfuze vyžadují pečlivé sladění darované krve s krví příjemce.

Pro více informací naleznete na zdravotní témata krevní transfúzi článku.

Transplantace kostní dřeně a krve kmenových buněk nahradí vaše vadné kmenové buňky se zdravými ty z jiné osobě (a dárcovské). Kmenové buňky jsou vyráběny v kostní dřeni. Vyvíjejí do červených a bílých krvinek a krevních destiček.

Během transplantace, která je jako krevní transfuze, vám daroval kmenové buňky přes trubku umístěnou do žíly na hrudníku. Jakmile kmenové buňky jsou v těle, oni cestují do svého kostní dřeně a začít dělat nové krvinky.

Pro více informací naleznete na zdravotní témata krve a kostní dřeně kmenových buněk pro transplantace článek.

postupy

Chirurgie

Pokud máte vážné nebo život ohrožující krvácení, který způsobuje anémii, možná budete potřebovat chirurgický zákrok. Například můžete potřebovat chirurgický zákrok řídit pokračující krvácení v důsledku žaludeční vřed nebo rakoviny tlustého střeva.

Pokud vaše tělo ničí červené krvinky vysokou rychlostí, budete muset mít svůj odstraněna slezina. Slezina je orgán, který odstraňuje wornout červené krvinky z těla. Zvětšený nebo nemocné slezina může odebrat více červených krvinek než normálně, což způsobuje anémii.