Coleus: Používá, nežádoucí účinky, interakce a varování

17beta-acetoxy-8,13-epoxy-1alfa, 6beta, 9alpha-trihydroxylabd-14-en-11-onu, Borforsin, Coleus, Coleus barbatus, Coleus forskolii, Coleus forskohlii, Colforsin, Colforsine, forskohlii, forskolin, Forskolina, Forskoline , HL-362, L-75-1362B, Plectr ..; Viz Všechny názvy 17beta-acetoxy-8,13-epoxy-1alfa, 6beta, 9alpha-trihydroxylabd-14-en-11-onu, Borforsin, Coleus, Coleus barbatus, Coleus forskolii, Coleus forskohlii, Colforsin, Colforsine, forskohlii, forskolin, Forskolina, Forskoline, HL-362, L-75-1362B, Plectranthus barbatus; Anonymní

Forskolin je chemická nalézt v kořenech rostliny Plectranthus barbatus (Coleus forskohlii). Tato rostlina byla použitá od starověku k léčbě srdečních poruch, jako je vysoký krevní tlak a bolesti na hrudi (angina pectoris), jakož i respiračních onemocnění, jako je astma; Když se užívá ústy, forskolin se také používá k léčbě alergií, onemocnění kůže, jako je například ekzém a psoriáza, obezity, bolesti menstruačního cyklu, syndrom dráždivého tračníku (IBS), infekce močových cest (infekce močových cest), infekce močového měchýře, pokročilé rakoviny, krevní sraženiny, sexuálních problémů u mužů, poruchy spánku (nespavost), a křeče; Poskytovatelé zdravotní péče někdy dát forskolin intravenózně (podle iv) v případě selhání srdce; Někteří lidé dýchat (vdechujete) forskolinu prášek pro astma; Forskolin kapky se používá v očích k léčbě glaukomu; Bylinné výrobci výrobků jsou nyní produkuje Coleus forskohlii extrakty, které obsahují vysoké množství forskolin. Tyto přípravky jsou podporovány za stejných podmínek, pro které forskolin byla tradičně používané. V současné době však neexistuje spolehlivé vědecké informace, které ukazují Coleus forskohlii extrakty přijatá ústy jsou účinné.

Forskolin pracuje na svaly v srdci a ve stěnách krevních cév. To produkuje silnější srdečního rytmu a rozšíření cév, což snižuje krevní tlak.

Možná Efektivní fo; Podmínkou srdce s názvem idiopatická městnavé kardiomyopatie. Některé výzkumy ukazují, že dává Coleus intravenózně (IV o) může zlepšit funkci srdce u lidí s městnavým kardiomyopatie; Astma. Některé výzkumy ukazují, že inhalaci jednu dávku Coleus může zlepšit symptomy astmatu; Nedostatečná Evidence fo; Erektilní dysfunkce (ED). Brzy výzkum naznačuje, že vstřikování Coleus do spodní části penisu spolu s drogami fentolamin, papaverin a prostaglandinu E1 zlepšuje sexuální funkce u mužů s ED; Zvýšený tlak v očích. Některé starší výzkumy naznačují, že použití Coleus očních kapek může výrazně snížit nitrooční tlak u zdravých lidí bez oční choroby. Coleus dosud nebyl testován u pacientů s glaukomem; alergie; Kůže; Obezita; Dobové bolesti; Syndrom dráždivého tračníku (IBS); Infekce močových cest (IMC) a infekce močového měchýře; Vysoký krevní tlak; Bolest na hrudi; Rakovina; Krevní sraženiny; Nespavost; záchvaty; Ostatní podmínky. Stále více se ukazuje potřeba hodnotit účinnost forskolinu pro tyto účely.

Coleus je možná bezpečná pro většinu dospělých, pokud je podáván intravenózně (IV o), při vdechnutí (dýchala in), nebo při použití jako oční kapky. Nicméně, tam mohou být některé nežádoucí účinky. Podává-li IV, může Coleus způsobit návaly horka a nízký krevní tlak. Při vdechnutí, Coleus může způsobit podráždění v krku, kašel, třes a neklid. Oční kapky, které obsahují Coleus může způsobit bodání; Zvláštní opatření a upozornění: Těhotenství: Coleus je možná UNSAFE při použití během těhotenství. Vysoké dávky coleus mohla zpomalit nebo zastavit růst plodu. Zůstat na bezpečné straně a vyhnout se používání; Kojení: Není k dispozici dostatek spolehlivých informací o bezpečnosti užívání Coleus, pokud kojíte. Zůstat na bezpečné straně a vyhnout se používání; Krvácivé stavy: Tam je nějaký důkaz, že coleus může zvýšit riziko krvácení u některých lidí; Srdeční choroby: Coleus mohly snížit krevní tlak. Existují určité obavy, že coleus by mohly narušit léčbu srdečních nebo cévních chorob a mohlo by způsobit zhoršení těchto onemocnění. Použijte Coleus se zvýšenou opatrností, pokud máte problémy se srdcem; Nízký krevní tlak: Coleus mohly snížit krevní tlak. Pokud je váš krevní tlak je již tak nízká, přičemž Coleus by mohl dělat to příliš velkému poklesu; Chirurgie: Coleus může zvýšit krvácení v průběhu a po operaci. Přestat používat Coleus nejméně 2 týdny před plánovaným operaci.

Forskolinu může dojít ke snížení krevního tlaku. Užívání forskolin s léky na vysoký krevní tlak může způsobit krevní tlak jít příliš nízká; Některé léky na vysoký krevní tlak zahrnují nifedipin (Adalat, Procardia), verapamil (Calan, Isoptin, Verelan), diltiazem (Cardizem), isradipin (Lomiru), felodipin (Plendil), amlodipin (Norvasc) a další.

Forskolin zvyšuje průtok krve. Přičemž forskolin s léky, které zvyšují průtok krve do srdce může zvýšit pravděpodobnost závratě a závratě; Některé z těchto léků, které zvyšují průtok krve do srdce patří nitroglycerinu (Nitro-Bid, Nitro-Dur, Nitrostat) a isosorbid (Imdur, Isordil, Sorbitrate).

Forskolin by mohlo zpomalit srážlivost krve. Užívání forskolin spolu s léky, které také pomalé srážení krve může zvýšit pravděpodobnost vzniku podlitin a krvácení; Některé léky, které zpomalují srážení krve patří aspirin, klopidogrel (Plavix), diklofenak (Voltaren, Cataflam, jiní), ibuprofen (Advil, Motrin, ostatní), naproxen (Anaprox, Naprosyn, jiní), dalteparin (fragminu), enoxaparinem (Lovenox) , heparin, warfarin (Coumadin), a další.

Tyto dávky byly studovány ve vědeckém výzk; INTRAVENOU; Poskytovatelé zdravotní péče dát forskolin intravenózně (podle IV) pro srdeční onemocnění zvané idiopatické městnavé kardiopathie. inhalační; Pod lékařským dohledem, lidé s astmatem dýchat forskolinem prášku pomocí Spinhaler inhalátor.

Reference

Ahmad, F., Khan, M. M., Rastogi, A. K. a Kidwai, J. R. Insulin a uvolňující glukagon aktivitu coleonol (forskolinem) a jeho účinek na hladinu glukózy v krvi u normálních a diabetických krys Alloxanem. Acta Diabetol Lat 199; 28 (1): 71 až 77.

al Sereiti, M. R., Abu-Amer, K. M., a Sen, P. farmakologie rozmarýnu (Rosmarinus officinalis Linn.) a jeho terapeutické potenciály. Indický J Exp Biol 199; 37 (2): 124-130.

Bartels, S. P., Lee, S. R., a Neufeld, A. H. Účinky forskolinu na cyklický AMP, nitrooční tlak a tvorby komorové u králíků. Curr.Eye Res 198; 6 (2): 307-320.

Battochio, A. P., Sartori, M. S., a Coelho, C. A. extrakt rozpustný ve vodě z Coleus barbatus moduluje přibývání na váze, využití energie a metabolismus lipidů v sekundární biliární cirhózy: experimentální studie u mladých krys. Acta Cir.Bras. 200; 20 (3): 229-236.

Bersudsky, Y., Kotler, M., Shifrin, M., a Belmaker, R. H. předběžná studie možných psychoaktivních účinků intravenózní forskolin v depresivní a schizofrenní pacienty. Krátké sdělení. J Neural Transm. 199; 103 (12): 1463-1467.

Kost, K. klinické aplikace ájurvédské a čínských bylin, monografie pro západní Herbal praktického lékaře. 1997

Bryld, L. E. Airborne kontaktní dermatitida z rostliny Coleus. Am J Kontakt Dermat 199; 8 (1): 8-9.

Cahn, D., Melman, A., Valcic, M., a Kristus, G. J. forskolin: slibný nový doplněk k intrakavernózní farmakoterapie. J Urol 199; 155 (5): 1789-1794.

Caprioli, J., Sears, M., Mead, A., Kosley, R. W., Jr., Cherill, R. J., Hugher, F. P., Allen, R. C., a Tressler, C. adenylátcyklázy stimulaci a nitrooční snížení tlaku pomocí forskolinu analogů. J Ocul.Pharmacol 198; 5 (3): 181 až 187.

Christenson, J. T., Thulesius, O. a Nazzalová, M. Impregnace polytetrafluoethylene (PTFE) cévní štěpy s C-14-forskolinem, nový koncept v povrchové úpravě štěpů. Vasa 199; 19 (4): 315-319.

Christenson, J. T., Thulesius, O., Owunwanne, A., a Nazzalová, M. forskolin impregnace malých ráže PTFE štěpů snižuje brzy destiček štěpu pohlcování a zlepšuje průchodnost v modelu ovcí. Eur.J Vasc.Surg 199; 5 (3): 271-275.

Damanika, R., Wahlqvist, M. L., a Wattanapenpaiboon, N. Lactagogue účinky Torbangun, je Bataknese tradiční kuchyně. Asia Pac J Clin Nutr 200; 15 (2): 267-274.

Ding, X. a Staudinger, J. L. Indukce metabolizmu léčiv podle forskolinem: úloha receptoru pregnan X a protein kinázy signální transdukce. J Pharmacol Exp Ther 200; 312 (2): 849-856.

Dooms-Goossens, A., Borghijs, A., Degreef, H., Devriese, E. G., a Geuns, J. M. výsadkové kontaktní dermatitidu na Coleus. Kontaktní dermatitida 198; 17 (2): 109-110.

Dubey, M. P., Srimal, R. C., Nityanand, S., a Dhawan, B. N. Farmakologické studie na coleonol, hypotenzivní diterpene z Coleus forskohlii. J Ethnopharmacol 198; 3 (1): 1-13.

Ealey, P. A., Kohn, L. D., Marshall, N. J., a Ekins, R. P. forskolin stimulace naphthylamidase v morčete sekcích štítné žlázy detekovaných s cytochemickými biologickém testu. Acta Endocrinol (Copenh) 198; 108 (3): 367-371.

Engprasert, S., Taura, F., Kawamukai, M., a Shoyama, Y. Molekulární klonování a funkční exprese geranylgeranyl pyrofosfátu syntázy z Coleus forskohlii Briq. BMC.Plant Biol 11-18-200; 04:18.

Fischman, L. A., Skorupa, L. A., Souccar, C., a Lapa, A. J. Extrakt vody Coleus barbatus Benth snižuje vylučování žaludeční u potkanů. Mem Inst Oswaldo Cruz 199; 86 Suppl 2: 141 až 143.

Han, L. K., Morimoto, C., Yu, R. H., a Okuda, H. Vliv Coleus forskohlii na ukládání tuků v ovariektomizovaných krys. Yakugaku Zasshi 200; 125 (5): 449-453.

Hayashida, N., Chihara, S., Tayama, E., Takaseya, T., Enomoto, N., Kawara, T., a Aoyagi, S. Protizánětlivé účinky colforsin daropate hydrochloridu, nové ve vodě rozpustného derivátu forskolinem. Ann Thorac.Surg. 200; 71 (6): 1931-1938.

Ishikawa, Y. izoforma cílenou regulaci srdečního adenylátcyklázy. J Cardiovasc.Pharmacol 200; 41 Suppl 1: S1-S4.

Jagetia, G. C. a Baliga, M. S. Vyhodnocení oxidu dusnatého vyplachování činnosti některých indických léčivých rostlin in vitro: předběžná studie. J Med Food 200; 7 (3): 343-348.

Kaik, G. a Witte, P. U. [Ochranný účinek forskolinu v acetylcholinu provokaci u zdravých probandů. Srovnání 2 dávek s fenoterol a placebem]. Wien Med Wochenschr 12-31-198; 136 (23-24): 637-641.

Lebedinsky, Y., Nordstrom, ST, Aschoff, SE, Kapples, JF, O’Malley, GJ, Kosley, RW, Jr., Fielding, S., a Hubbard, JW kardiotonicky a koronární vazodilatační odpovědi na milrinon, forskolin, a analog P87-7692 v anestetizovaného psa. J Cardiovasc.Pharmacol 199; 19 (5): 779-789.

Li, Z. a Wang, J. a forskolin derivát, FSK88, indukuje apoptózu v lidské rakoviny žaludku BGC823 buňky prostřednictvím aktivace kaspázy zahrnující regulaci Bcl-2 exprese genové rodiny, rozptýlení potenciálu mitochondriální membrány a uvolnění cytochromu c. Cell Biol Int 200; 30 (11): 940-946.

Lichey, I., Friedrich, T., Priesnitz, M., Biamino, G., Usinger, P., a Huckauf, H. Vliv forskolinu na bronchokonstrikce indukované methacholinem ve vnějších astmatiků. Lancet 7-21-198; 2 (8395): 167.

Lindner, E., Dohadwalla, A. N., a Bhattacharya, B. K. pozitivní inotropní a na snížení krevního tlaku aktivitu diterpenového derivátu izolované z Coleus forskohli: forskolinem. Arzneimittelforschung 197; 28 (2): 284-289.

Maeda, H., Ozawa, H., Saito, T., Irie, T., a Takahata, N. vlastnosti potenciální antidepresivní forskolinu a nová vodě rozpustný forskolin (NKH477) v nuceném plavání testu. Life Sci 199; 61 (25): 2435-2442.

Maeda, N., Tamagawa, T., Niki, I., Miura, H., Ozawa, K., Watanabe, G., Nonogaki, K., Uemura, K., a Iguchi, A. Zvýšení uvolňování inzulínu z krysí pankreatické ostrůvky podle chinolonovými antibiotiky. Br.J Pharmacol 199; 117 (2): 372-376.

Marone, G., Columbo, M., Triggiani, M., Cirillo, R., Genovese, A., a Formisano, S. Inhibice IgE zprostředkované uvolňování histaminu a leukotrienu peptidu z lidských bazofilů a žírných buněk forskolin. Biochem Pharmacol 1-1-198; 36 (1): 13-20.

Matsumoto, S., Yamashita, T., Araie, M., Kametani, S., Hosokawa, T., a Takase, M. Oční penetrace lokální forskolin a jeho účinky na nitrooční tlak, vodné průtoku a cyklického AMP úrovni do oka králíka. Jpn.J Ophthalmol. 199; 34 (4): 428-435.

Mei, S. X., Jiang, B., Niu, X. M., Li, M. L., Yang, H., Na, Z., Lin, Z. W., Li, C. M., a Sun, H. D. Abietane diterpenoidů z Coleus xanthanthus. J Nat Prod 200; 65 (5): 633-637.

Mpiana, P. T., Tshibangu, D. S., Shetonde, O. M., a Ngbolua, K. N. In vitro antidrepanocytary actvity (anti-srp anémie) některých konžských rostlin. Phytomedicine. 200; 14 (2-3): 192 – 195.

Mulhall, JP, Daller, M., Traish, AM, Gupta, S., Park K., Salimpour, P., Payton, TR, Krane, RJ, a Goldstein, I. Intrakavernózní forskolin: role ve vedení vaskulogenní impotence odolný vůči standardním 3-agent farmakoterapii. J Urol 199; 158 (5): 1752-1758.

Peng, T., Chen, X., Zhou, W. Zeng S., Shen B., Wen, L., Hu, B. Liu, C., a Yao, W. [Experimentální studie účinek forskolinu na snížení nitroočního tlaku]. Yan.Ke.Xue.Bao. 199; 8 (4): 152 – 155.

Pieske, B., Trost, S., Schutt, K., Minami, K., Just, H., a Hasenfuss, G. Vliv forskolinu na chování síly frekvenčně nonfailing a v konečném stádiu selhání lidského myokardu. Základní Res Cardiol. 199; 93 Suppl 1: 66-75.

Putnam, W. C., Swenson, S. M., Reif, G. A., Wallace, D. P., Helmkamp, ​​G. M., Jr., a Grantham, J. J. Identifikace forskolinem jako molekuly v lidských ledvinových cyst. J Am Soc Nephrol. 200; 18 (3): 934-943.

Raju, K. K., Gautam, S., a Sharma, A. molekuly podílejí na modulaci rychlé buněčné smrti v Xanthomonas. J Bacteriol. 200; 188 (15): 5408 – 5416.

Rao, BS, Shanbhoge, R., Upadhya, D., Jagetia, GC, Adiga, SK, Kumar, P., Guruprasad, K., a Gayathri, P. Antioxidant, anticlastogenic a radioprotektivní účinek Coleus aromaticus z čínského křečka fibroblastů buňky (V79) vystaveny záření gama. Mutageneze 200; 21 (4): 237-242.

Rembold, C. M. a Chen, X. L. mechanismy odpovědné za vyvolané forskolinem relaxaci krysí ocasní tepny. Hypertenze 199; 31 (3): 872-877.

Saihan, E. M. a Harman, citlivost R. R. Coleus v zahradníka. Kontaktní dermatitida 197; 4 (4): 234-235.

Sashidhara, K. V., Rosaiah, J. N., Kumar, A., Bid, H. K., Konwar, R., a Chattopadhyay, N. Růst buněk inhibiční účinek neobvyklou labdane diterpenu, 13-epi-sclareol v prsu a dělohy rakoviny in vitro. Phytother Res 200; 21 (11): 1105-1108.

Saunier, B., Dib, K., Delemer, B., Jacquemin, C., a Correze, C. Cyklický AMP regulace G protein. Thyrotropin a forskolin zvýšení množství stimulační guaninu nukleotidových vázajících proteinů v kultivovaných folikulů štítné žlázy. J Biol Chem. 11-15-199; 265 (32): 19942 – 19946.

Schlepper, M., Thormann, J., a Mitrovic, V. Kardiovaskulární účinky inhibitorů fosfodiesterázy-forskolin a III. Základní Res Cardiol 198; 84 Suppl 1: 197-212.

Shan, Y. Wang, X., Zhou, X., Kong, L., a Niwa, M. Dvě menší diterpene glykosidy a skutečně eudesman Seskviterpen z Coleus forskohlii. Chem Pharm Bull (Tokyo) 200.; 55 (3): 376-381.

Shen, Y. H. a Xu, Y. L. Dvě nové diterpenoidů z Coleus forskohlii. J Asian Nat Prod Res 200; 7 (6): 811-815.

Staudinger, J. L., Ding, X., a Lichti, K. pregnan X receptor a přírodní produkty: mimo lékových interakcí. Expert.Opin Drug Metab Toxicol 200; 2 (6): 847-857.

Undem, B. J. a Buckner, C. K. Vliv samotného a v kombinaci s isoproterenol na antigenem indukovanou uvolňování histaminu z morčat mletého plic forskolin. Arch Int Pharmacodyn.Ther. 198; 281 (1): 110-119.

van Hecke, E., Hindryckx, P., Geuns, J. M. a Devriese, E. Airborne kontaktní dermatitida z Coleus v domácnosti. Kontaktní dermatitida 199; 25 (2): 128-129.

Wachtel, H., Loschmann, P. A., Schneider, H. H., a Rettig, K. J. Účinky forskolinu na spontánní chování, rektální teploty a úrovně mozku tábor krys: interakce s rolipramem. Neurosci.Lett 5-6-198; 76 (2): 191-196.

Wajima, Z., Shiga, T., Yoshikawa, T., Ogura, A., Imanaga, K., Inoue, T., a Ogawa, R. Účinek profylaktického bronchodilatační léčby intravenózní colforsin daropate, ve vodě rozpustný forskolin derivát, na rezistenci v dýchacích cestách po tracheální intubaci. Anesteziologie 200; 99 (1): 18-26.

Wong, S., Mok, W., Phaneuf, S., Katz, S., a Salari, H. forskolin inhibuje faktor aktivující destičky vázající se na receptory destiček nezávisle na aktivaci adenylátcyklázy. Eur J Pharmacol 3-15-199; 245 (1): 55 až 61.

Xu, L. L., Lu, J., Li, W. J. a Kong, L. Y. [Studie o chemických složek v kořenovém adresáři Coleus forskohlii]. Zhongguo Zhong.Yao Za Zhi. 200; 30 (22): 1753-1755.

Yanagihara, H., Sakata, R., Shoyama, Y., a Murakami, H. rychlou analýzu malých vzorků obsahujících forskolin s použitím monoklonálních protilátek. Planta Med 199; 62 (2): 169 – 172.

Yang, Q. R. Wu, H. Z. Wang, X. M., Zou, G. A., a Liu, Y. W. Tři nové diterpenoidů z Coleus forskohlii Briq. J Asian Nat Prod Res 200; 8 (4): 355-360.

Zeng, S., Shen, B., Wen, L., Hu, B., Peng, D., Chen, X., a Zhou, W. Experimentální studie o účinku forskolinu na snížení nitroočního tlaku. Yan.Ke.Xue.Bao. 199; 11 (3): 173-176.

Agarwal KC, Parks RE. Forskolin: potenciální antimetastatické činidlo. Int J Cancer 198; 32: 801-4.

Agarwal KC, Zielinski BA, Maitra RS. Význam plazmové adenosinu v protidestičkové aktivitě forskolinu: potenciace dipyridamolu a dilazep. Thromb.Haemost 198; 61: 106-10.

Almeida, F. C. a Lemonica, I. P. Toxické účinky Coleus barbatus B. na různých obdobích těhotenství u krys. J Ethnopharmacol 200; 73 (1-2): 53-60.

Ammon HP, Muller AB. Forskolin: Z ájurvédské lék na moderní agent. Planta Med 198; 6: 473-7.

Bauer K, Dietersdorfer F, Kašpar S, et al. Farmakodynamické účinky inhalačních ve formě suchých prášků z fenoterol a colforsin v astmatu. Clin Pharmacol Ther 199; 53: 76-83.

Baumann G, Felix S, Sattelberger U, Klein G. Kardiovaskulární účinky forskolinu (HL-362) u pacientů s idiopatickou congestiv kardiomyopatie. Srovnávací studie s dobutaminu a nitroprusidu sodného. J Cardiovasc Pharmacol 199; 16: 93-100.

Brubaker RF, Carlson KH, Kullerstrand LJ, et al. Topické forskolin (colforsin) a vodný tok u lidí. Arch Ophthalmol 198; 105: 637-41.

Burstein NL, Sears ML, Mead A. Vodný tok v lidských očích se sníží o forskolinu, silného adenylátcyklázy aktivátor. Exp Eye Res 198; 39: 745-9.

Caprioli J, M Sears, Bausher L, et al. Forskolin snižuje nitrooční tlak snížením vodného příliv. Invest Ophthalmol Vis Sci 198; 25: 268-77.

Caprioli J, Sears M. forskolin snižuje tlak nitrooční u králíků, opic a člověka. Lancet 198; 1: 958-60.

Christenson JT, Thulesius O, Nazzalová MM. Účinek forskolinu na průtok krve, krevní destičky metabolismu, agregaci a ATP uvolnění. Vasa 199; 24: 56 až 61.

Kramer W, Thormann J, M Kindler, Schlepper M. Účinky forskolinu na funkci levé komory u dilatační kardiomyopatie. Arzneimittelforschung 198; 37: 364-7.

Kreutner W, Chapman RW, Gulbenkian A, Tozzi S. Bronchodilatační a antiallergy aktivita forskolin. Eur J Pharmacol 198; 111: 1-8.

Lindner E, Metzger H. Působení forskolinu na svalových buňkách je modifikován hormony, vápenatých iontů a antagonisty vápníku. Arzneimittelforschung 198; 33: 1436-1441.

Metzger H, Lindner E. Pozitivní inotropní působící forskolin, silný adenylatecyclase aktivátor. Arzneimittelforschung 198; 31: 1248-1250.

Meyer BH, Stulting AA, Muller FO, et al. Účinky forskolinem oční kapky na nitroočního tlaku. S Afr Med J 198; 71: 570-1.

Seamon KB, Daly JW. Forskolin: unikátní diterpene aktivátor cyklických systémů AMP-vytvářející. J cyklické nukleotidové Res 198; 7: 201-24.

Seto C, Eguchi S, Araie M, et al. Akutní účinky lokální forskolinu na komorové dynamiku v člověku. Jpn J Ophthalmol 198; 30: 238-44.

Tzanakakis GN, Agarwal KC, Vezeridis MP. Inhibice hepatické metastázy z lidského pankreatického adenokarcinomu (RWP-2) v holé myši od prostacyklinu, forskolinu a ketokonazol. Cancer 199; 65: 446-51.

Přírodní Léky obsáhlá databáze Consumer verzi. viz Natural Léky komplexní databáze verzi Professional. ?? Terapeutická Research fakulta 2009.

Ex. Ženšen, vitamin C, deprese