chemoterapie glosář: Jaký je můj rakovina lékař mluví?

Odhaduje se, že 21.000 žen s diagnózou rakoviny vaječníků každý rok. Pokud jste jedním z nich, můžete být zmateni tím, že mnoho různých lékařských pojmů lékař používá k popisu Vašeho onemocnění a jejich léčby.

Tento seznam je uveden abecední průvodce, který vám pomůže prostřednictvím procesu chemoterapie. To zahrnuje mnoho termínů, které budete potřebovat vědět, jak si dokončit léčbu rakoviny.

Incidence a Mortalit; Odhaduje se nové případy a úmrtí na rakovinu vaječníků ve Spojených státech v roce 2013 [1; Nové případy: 22,240; Úmrtí: 14,030; Několik malignity vznikají z vaječníku. Epiteliální karcinom vaječníků je jedním z nejčastějších gynekologických malignit a pátý nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u žen, u 50% všech případů, vyskytující se u žen starších než 65 let. [2] Přibližně 5% až 10% z vaječníků rakoviny jsou familiární, a tři odlišné dědičná …

Adjuvantní chemoterapie: chemoterapie, která je dána po chirurgii zabít zbývající rakovinné buňky a pokusit se zlepšit své celkové přežití z rakoviny.

Alopeci; ztráta vlasů (z hlavy a / nebo jiných částí těla), které mohou nastat v důsledku chemoterapie. Tento typ vypadávání vlasů je obvykle dočasné.

Anemi; Podmínkou způsobena nedostatkem červených krvinek, které přenášejí kyslík do tkání těla. Chemoterapie může poškodit červené krvinky, které zbavují tělo kyslíkem a vede k příznakům jako je únava, slabost, závratě a dušnost.

Anorexi; Ztráta chuti k jídlu, k čemuž může dojít v důsledku chemoterapie. Anorexie často vede ke snížení hmotnosti.

Anticipační nevolnost: nevolnost, ke kterému dochází před zahájením léčby chemoterapií. Lidé, kteří byli léčeni chemoterapií v minulosti, může dojít k nevolnosti a zvracení před zahájením jejich léčby, protože očekávají, že se tyto příznaky objeví.

Antiemetika: Drogy používá k prevenci nevolnosti a zvracení chemoterapie může vyvolat.

Biomarkerů: Protein, nebo jiné látky, které mohou být měřeny v krvi k určení, zda je přítomna onemocnění, jako je rakovina vaječníků. Sledování biomarkery mohou určit, jak dobře je člověk reaguje na chemoterapii. Toto je také známé jako nádorový marker.

krvinek: test (také nazýván kompletní krevní obraz, nebo CBC), který se používá ke stanovení počtu bílých krvinek, červených krvinek a krevních destiček ve vzorku krve. Chemoterapie může dojít k poškození kostní dřeně, kde se produkují tyto krevní buňky, což má za následek nižší než normální počet krevních destiček v krvi.

CA125: Protein vytvářen buňkami v těle, které se nacházejí ve vyšších než normální množství v krvi žen s rakovinou vaječníku. Test, který detekuje úroveň tohoto proteinu ve vzorku krve pomáhá lékaři určit, zda chemoterapie účinně zabíjí rakovinné buňky. Tento nádorový marker může být také zvýšena u dalších typů rakoviny a dalších souvisejících podmínek bez nádorového onemocnění.